972546799107

תתאמנו ותצטיינו

מתוך הארץ במגזין לאיכות ומצוינות-מדור ניהול

 

בכתבה "תתאמנו ותצטיינו" מאת רותם רפאלימיהו אותו מאמן שאנשים נותנים בו את אמונם ומצפים שיביא אותם אל היעד המיוחל? ובכן "מבחינה פורמלית ניתן להגדיר מאמן כאדם עם ניסיון כמאמן וכמתאמן בתחום, בעל השכלה אימונית, שעבר מספר שעות אימון עסקי". מסבירה נעה ירושלמי מאמנת עסקית מקצועית ובעלת חברת COACH. אבל למעשה מבחינה לא פורמלית, אנו מחפשים משהו בעל יכולות הקשבה והעצמה, יכולת עמידה לצדך ביחד בלא ידוע, יכולת זיהוי היכן אתה נמצא ביחס לדברים, ובעיקר יכולת לשאול שאלות שאתה לא ידוע לשאול את עצמך. מאמן הוא משהו שעוזר לך להזיז הצידה "קירות", "שדונים" וכל מה שעומד בינך ובין הגשמת היעד שלך". כמו שאצן מצטיין, שהשיג תוצאות מעולות בתחרויות, רוצה להגיע למטרה הבאה ולשפר את התוצאה הקיימת, ייקח מאמן שיתמוך ויסייע בהעצמתו, כך גם המאמנת האישית תעבוד מול אותו אדם שבחר בה לאימון, תבדוק איפה נעצר מחדש בחיים ובמטרות שהגדיר לעצמו, ותעזור לו למצוא פתרונות יצירתיים בדרך להגשמתן. המאמנת היא השותפה שלך להצלחה , היא לא אחראית עליה (אלא אתה) והיא נמצאת שם בשבילך במטרה ללוות אותך במסע האימון. מאמנת אישית תפתח איתך מערכת יחסים אישית ופתוחה, בה תרגיש אמיתי ובטוח, ועל בסיס הקשר הזה תיסלל ההצלחה. המאמנת תשאל אותך שאלות אשר אתה שוכח לשאול את עצמך, תשקף לפניך את תשובותיך ותגרום לך לחשוב אחרת, וכמו כן, תיתן לך משוב ותפיח בך מוטיבציה ורצון".

…קואצינג  ככלי למצוינות בעסקים – קיימים שני סוגי אימון בחברות: הסוג הראשון הוא אימון אישי למנהלים בכירים בארגון, ומיועד למי שכבר הצליח ומעוניין להשביח את יכולות הניהול שלו, ולהגיע להישגים חדשים, גבוהים יותר. ואילו הסוג השני הוא אימון לצוותים בארגון" מסבירה ירושלמי, לאימון הצוותי- יש יתרונות רבים: "צוות מהווה שותפות בעלת פוטנציאל עצום, אשר מחסומים רבים עלולים לעמוד בדרכה: האימון מספק כלים המעניקים גישה למימושו של פוטנציאל עצום זה". מכיוון שהאימון הצוותי מיועד לצוותים שמחויבים  ומעונינים להשביח את יכולותיהם ולהגיע להישגים חדשים וגבוהים יותר, הוא שונה במהותו מאימון פרטני, הפועל כאמור בשיטה של אחד על אחד. בדרך כלל מדובר בצוותים בני שלשה עובדים ומעלה, ולרוב, לכל היותר חמישה עשר עובדים. מדוע? ירושלמי:" על מנת להפיק תוצרים רבי עוצמה, מעוצבת התכנית לעסוק ביצירת חזון משותף, בתקשורת, בהסכמים , בשותפויות, בחלוקה אפקטיבית של המשאבים, במנהיגות, בניהול זמן, בהפחתת לחצים, בנקיטת עמדה משותפת ליצירת תוצאות פורצות דרך. האימון מספק כלים, מעצים את הצוות ואת חבריו ומאפשר להגיע לרמות חדשות של איכויות אישיות וצוותיות.

….סיפורה של מאומנת – ליאורה בר marketing director בחברת Infineon, עברה אימון לפני שנתיים." 

שלחה אותי לאימון אישי למנהלים בכירים אצל נעה ירושלמי, ומימנה את האימון, שהיה מאוד אינטנסיבי ומכוון מטרה". "אני חייבת להודות כי עד היום אני מיישמת את היכולות הניהוליות שלמדתי באימון, למרות שעבר זמן רב, ומרגישה שהאימון מסייע לי בניהול מו"מ מול קבוצה ובקבלת הכרה מעמיתים לעבודה". גם ליאורה  מזדהה עם הטענה כי אימון מוביל למצוינות ומרגישה שחשה זאת על בשרה:" כאשר המנהל הוא טוב, ויודע לדרבן את עובדיו, גם המוטיבציה שלהם גבוהה גבוהה והתפוקה בעבודה עולה. זאת ועוד, המצוינות מתפשטת מעבר  לצוות העובדים שכפופים למנהל שעבר אימון: בארגונים גדולים ישנה בד"כ תחרות סמויה וכשמנהלים אחרים רואים שאתה מצליח, הם רוצים להשיג הישגים דומים, וכך הארגון כולו נדחף קדימה, גבוהה יותר. ולראיה, עד היום, למרות שעזבתי את אינפינאון, אני מקבלת מיילים מעובדים שלי לשעבר "הלוואי ויהיו לנו עוד מנהלים כמוך" ואני לא מתביישת להתגאות בכך שקולגות שלי בחו"ל מעריכים מאוד את מוצא פי".

English